Kwiecień 2021

Czas Nauki "Inspirowane Naturą"

Serdecznie zapraszamy na platformę naukowej telewizji w Sieci PIONIER www.pionier.tv, na której dostępny jest materiał z cyklu "Czas nauki", zatytułowany "Inspirowane nauką". Odcinek poświęcony jest badaniom prowadzonym przez dr hab. inż. Urszulę Stachewicz, prof. UR z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej krakowskiego AGH w ramach prestiżowego grantu ERC Starting Grant – Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.

Pani Profesor, zainspirowana naturą, rozpoczęła badania nad stworzeniem nowych materiałów izolacyjnych, pozwalających na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Zostały one poprzedzone badaniami włosów niedźwiedzia polarnego oraz piór pingwinów, o których właściwościach opowiada w materiale dr hab. Artur Osikowski, prof. UR z Katedry Rozrodu, Anatomii i Genomiki Zwierząt na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt Naszej Uczelni.

Autorem programu jest red. Jacek Przybylski.

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie