WHIBZ - logo

Wydział

Hodowli i Biologii Zwierząt

plik svg - godło

Konferencja pt. „Ochrona chomika europejskiego – wyzwania i perspektywy. Kompromis między rozwojem infrastruktury, rolnictwem i ochroną bioróżnorodności” za nami

07.03.2025

W dniach 27-28.02.2025 odbyła się konferencja pt. „Ochrona chomika europejskiego – wyzwania i perspektywy. Kompromis między rozwojem infrastruktury, rolnictwem i ochroną bioróżnorodności”. W konferencji wzięło udział 130 uczestników reprezentujących ośrodki naukowe oraz instytucje takie jak: GDOŚ, oraz oddziały RDOŚ i GDDKiA z województw, w których wstępuje chomik, Zespoły Parków Krajobrazowych, organizacje pozarządowe oraz podmioty wykonujące ekspertyzy środowiskowe na inwestycjach.

Na konferencji obecny byli również dr inż. Tomasz Jacek (Dyrektor IŻ PIB Balice), dr inż. Marcin Guzik (Dyrektor ZPKWM) i mgr Ryszard Czaicki (prezes Małopolskiej Izby Rolniczej).
W konferencji uczestniczył… sam sprawca całego zamieszania, czyli chomik europejski, który pilnował czasu wystąpień prelegentów i wzbudzał ogólną radość wśród uczestników.

Obrady otwarła Pani Dziekan Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt URK prof. Dorota Zięba-Przybylska, kilka słów wygłosił też Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Ryszard Pagacz.

Pierwszy dzień poświęcony był sposobom minimalizowania skutków inwestycji oraz współpracy z rolnikami na rzecz ochrony chomika. Prelegenci z Francji i specjalny gość, dr Ulrich Weinhold z Niemiec, opowiadali o działaniach podejmowanych w ich krajach. W Polsce temat dopiero raczkuje, ale miejmy nadzieję, że przedstawiciele inżynierów i rolników po zaznajomieniu się z sytuacją chomika w Polsce (referat prof. Joanny Ziomek) oraz z genetycznymi uwarunkowaniami ochrony tego gatunku (referat prof. Agaty Banaszek), podejdą do tematu w sposób bardziej otwarty.

W panelu dyskusyjnym poświęconym inwestycjom (z udziałem dr Anny Ronikier-Dolańskiej - Z-ca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, dr. Andrzeja Kepela  - przewodniczący PROP i dr. Rafała T. Kurka - autor poradników dotyczących przejść dla zwierząt) wybrzmiała konieczność stosowania działań minimalizujących i kompensacyjnych dla chomika. O zaangażowaniu rolników w ochronę chomika dyskutowali prof. Paulina Kramarz (INOŚ UJ Kraków), mgr Olgierd Nowakowski (MRiRW), mgr Ryszard Czaicki (prezes MIR) oraz mgr inż. Marcin Tosza (Stowarzyszenie Naturalnie). Już wiemy, że konieczne jest rządowe wsparcie rolników na terenach gdzie chomików jest więcej, czyli w małoobszarowych gospodarstwach o zróżnicowanej strukturze upraw.

W drugim dniu prezentacje dotyczyły ochrony gatunku w Polsce. Można było usłyszeć o skrajnych postawach władz takich miast jak Lublin i Kraków. W pierwszym powstają oddolne inicjatywy obywatelskie walczące o zachowanie prawa ochrony przyrody w stosunku do chomika, w drugim rozważne są sposoby zrównoważonego rozwoju miasta z uwzględnieniem jego obecności. Wystąpienia dotyczyły też uwarunkowań siedliskowych występowania chomika, oraz działań i badań prowadzonych w skali lokalnej czy sposobów prowadzenia hodowli zamkniętej.

Wyniki swoich badań prezentowali również studenci Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego. Wśród wystawy profesjonalnych zdjęć i grafik znanych artystów miała miejsce wystawa prac dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Katowicach.

„Złotymi Skrzatkami”, czyli figurkami chomika wyróżniono osoby i podmioty które wniosły wkład w ochronę gatunku w Polsce.  

Konferencja zakończyła się dyskusją plenarną. W podsumowaniu stwierdzono między innymi, że należy zaktualizować założenia i przyjąć krajowy program ochrony gatunku.

Więcej informacji na temat konferencji pod linkiem:

 ikona svg - worldKonferencja „Ochrona chomika europejskiego w Polsce – wyzwania i perspektywy” /strona www/ 

Fot. Kornel Moczko, Krzysztof Basista

Galeria zdjęć