WHIBZ - logo

Wydział

Hodowli i Biologii Zwierząt

plik svg - godło

XVII Piknik Krowoderski pod hasłem "Eureka"

09.06.2025

W minioną sobotę, 7 czerwca 2025 r., mieliśmy ogromną przyjemność wziąć udział w XVII Pikniku Krowoderskim, który odbył się w MDK Dom Harcerza Reymonta 18. Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się pod hasłem „Eureka!” i była prawdziwym świętem nauki, edukacji i zabawy!

Nasz Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przygotował bogaty program naukowy i edukacyjny, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem uczestników pikniku – dzieci, młodzieży i całych rodzin 

 Na naszym stoisku edukacyjnym czekało wiele fascynujących atrakcji:

  • Kręgowce wodne – traszki i ryby, które przyciągały uwagę zarówno najmłodszych, jak i dorosłych pasjonatów przyrody
  • Prezentacja specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego oraz stoisko anatomiczne, na którym można było poznać z bliska niezwykłą budowę wewnętrzną zwierząt gospodarskich   
  • Żywe pisklęta kur i gęsi, które umożliwiły uczestnikom bezpośredni kontakt z młodymi ptakami oraz poznanie ich rozwoju i zachowań  

Szczególną popularnością cieszyły się nasze warsztaty i prezentacje, m.in.:

„Jak z jaja powstaje kura?” – podczas warsztatów prowadzonych przez dr inż. Magdalenę Trelę i mgr inż. Kamila Kustrę uczestnicy zapoznali się z budową jaj kurzych, porównując „jaja sklepowe” z jajami od kury i koguta. Dowiedzieli się, jakie warunki są potrzebne do wyklucia pisklęcia i jak sprawdzić obecność zarodka za pomocą latarki. Na koniec mieli okazję bliżej poznać budowę i rozwój pisklęcia kury domowej.  

„Chomik europejski – co to za gatunek i jak go chronić?” – edukacja, wystawa, zabawa i "bezpośredni" kontakt z jednym z najbardziej zagrożonych ssaków Europy  Pomiędzy stoiskami grasował gigantyczny, futrzasty chomik europejski! Zdobył serca wszystkich – tańczył, śpiewał, dawał się głaskać i przybijał „piątki”, a na stoisku można było poznać chomika bliżej, zobaczyć wystawę zdjęć i tablic edukacyjnych.

Wykład „Pożyteczne drobnoustroje wokół nas” – prowadzony przez dr. inż. Jacka Grzyba – o roli bakterii, promieniowców.

Dziękujemy wszystkim, którzy Nas odwiedzili! Do zobaczenia!

Autorzy: dr hab. inż. M. Hędrzak, dr inż. M. Kuchta-Gładysz, dr inż. M. Trela, mgr inż. K. Kustra, mgr S. Janeczko

Galeria zdjęć