WHIBZ - logo

Wydział

Hodowli i Biologii Zwierząt

Godło Polski

logo główne koła naukowego zootechników i bioinżynierów zwierząt 

    Opiekun Koła: dr hab. inż. Jarosław Kański, prof. URK
    jaroslaw.kanski@urk.edu.pl

    Przewodnicząca: Sabina Janeczko
    Wiceprzewodniczący: Gabriela Hopek, Krzysztof Kukla 
    Sekretarz: Anna Paliczka




Sekcja Akwarystyki i Rybactwa

Logo koła AiR    Opiekun sekcji: dr hab. Ewa Drąg-Kozak
    ewa.drag-kozak@urk.edu.pl

Sekcja Akwarystyki i Rybactwa skupia osoby zainteresowane biologią zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym. Prowadzimy między innymi badania w zakresie rozmnażania i odchowu ryb, skorupiaków oraz płazów. O efektach naszej pracy będzie można posłuchać podczas Sesji Kół Naukowych. W przyszłości planujemy organizować wykłady z akwarystami oraz zajęcia w terenie w ramach rybactwa. Jesteśmy również otwarci na współpracę z różnymi instytucjami.

Facebook Sekcji Akwarystyki i Rybactwa

Sekcja Anatomii Porównawczej

    Opiekun sekcji: dr Joanna Wojciechowska-Puchałka
    joanna.wojciechowska-puchalka@urk.edu.pl

Sekcja Anatomii Porównawczej Koła Naukowego Zootechników i Bioinżynierów Zwierząt ma swoją siedzibę w Katedrze Rozrodu, Anatomii i Genomiki Zwierząt, Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt URK. Celem naszej działalności jest zdobycie umiejętności w preparatyce zwierząt (m.in. poprzez wykonywanie pomiarów morfometrycznych i morfologicznych różnych narządów i tkanek czy też poprzez wykonywanie preparatów mikroskopowych). Ponadto Studenci podczas wspólnych spotkań nabywają również inne kompetencje tj. umiejętność pracy w grupie, zdolności wyszukiwania informacji i analizowania danych naukowych oraz możliwości zaprezentowania własnych wyników badań podczas Sesji Kół Naukowych czy Konferencji Naukowych.


Sekcja Biologii i Ekologii Zwierząt

    Opiekun sekcji: mgr inż. Anna Giermek
    anna.giermek@student.urk.edu.pl

Sekcja  Etologii i Psychologii Zwierząt

logo koła naukowego etologów i psychologów zwierząt

    Opiekun sekcji: dr inż. Sylwia Pałka
    sylwia.palka@urk.edu.pl

Celem Sekcji jest przybliżenie Studentom zagadnień związanych z behawiorem i dobrostanem zwierząt gospodarskich, towarzyszących i egzotycznych. Członkowie Naszej Sekcji uczestniczą w badaniach, których efekty prezentują w trakcie konferencji studenckich. Dodatkowo raz w miesiącu biorą udział w wykładzie prowadzonym przez specjalistów z dziedziny etologii, hodowli lub szkolenia zwierząt.

Facebook Sekcji Etologii i Psychologii Zwierząt

Sekcja Genetyki i Bioinżynierii Zwierząt

    Opiekun sekcji: dr inż. Michał Kmiecik
    michal.kmiecik@urk.edu.pl

Sekcja Hodowli Zwierząt Gospodarskich i Dobrostanu

logo koła naukowego hodowli zwierząt gospodarskich i dobrostanu

    Opiekun sekcji: dr Olga Jarnecka
    olga.jarnecka@urk.edu.pl

Sekcja Hodowli Zwierząt zajmuje się szeroko pojętą hodowlą m.in. rozrodem, żywieniem, dobrostanem czy wykorzystaniem nowoczesnych technologii w prowadzeniu stada. Celem sekcji jest promowanie praktyk hodowlanych, które wspierają zdrowie i dobrostan zwierząt oraz prowadzenie badań nad ich genetyką (inbred, cechy dziedziczne itd.). Nie brakuje także ciekawych wykładów, związanych z tematyką koła tj. etyka w hodowli, obowiązujące prawo, technologie zarządzania stadem, monitorowanie zdrowia oraz wyjazdów. Sekcja ma na celu poszerzenie wiedzy i świadomości społecznej na temat hodowli, rolnictwa i zrównoważonego rozwoju, a także wspieranie prowadzonych badań na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt. Sekcja Hodowli Zwierząt zrzesza studentów, chcących poszerzyć swoją wiedzę jak i samych hodowców.

Facebook Sekcji Hodowli Zwierząt Gospodarskich i Dobrostanu


Sekcja Hodowli Zwierząt Towarzyszących i Egzotycznych

logo hodowców zwierząt towarzyszących i egzotycznych

    Opiekun sekcji: mgr inż. Marcin Przybyło
    marcin.przybyło@urk.edu.pl

Sekcja Hodowli Zwierząt Towarzyszących i Egzotycznych skupia się głównie na działalności związanej z chowem i hodowlą psów, kotów, gryzoni, ptaków egzotycznych, a także terrarystyką oraz zwierzętami utrzymywanymi w ogrodach zoologicznych. W 2023 roku Członkowie Sekcji uzyskali dofinansowanie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” na realizację projektu pt.  "Taste of the cat’s nature - innowacyjna mokra karma pełnoporcjowa, bazująca na całych tuszkach mysich bądź szczurzych”. Oprócz działalności naukowej związanej najczęściej z badaniami zachowania zwierząt, aspektami dobrostanu czy żywienia zwierząt, członkowie Sekcji organizują wykłady otwarte, spotkania i pokazy, zapraszając specjalistów z zakresu chowu i hodowli zwierząt towarzyszących i egzotycznych. Spotkania te cieszą się dużą popularnością, gromadząc często powyżej 100 słuchaczy. W ramach ciągłej potrzeby samokształcenia i spędzania czasu w doborowym towarzystwie, członkowie Sekcji organizują wyjazdy do hodowli zwierząt oraz ogrodów zoologicznych, także zagranicznych, a także na polskie i zagraniczne wystawy, targi i giełdy zoologiczne.

Facebook Sekcji Hodowli Zwierząt Towarzyszących i Egzotycznych