Koło Naukowe Zootechników i Bioinżynierów Zwierząt

Sekcja Akwarystyki i Rybactwa

Znajdź nas na

Sekcja Anatomii Porównawczej

Sekcja Anatomii Porównawczej Koła Naukowego Zootechników i Bioinżynierów Zwierząt ma swoją siedzibę w Katedrze Rozrodu, Anatomii i Genomiki Zwierząt, Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt URK. Celem naszej działalności jest zdobycie umiejętności w preparatyce zwierząt (m.in. poprzez wykonywanie pomiarów morfometrycznych i morfologicznych różnych narządów i tkanek czy też poprzez wykonywanie preparatów mikroskopowych). Ponadto Studenci podczas wspólnych spotkań nabywają również inne kompetencje tj. umiejętność pracy w grupie, zdolności wyszukiwania informacji i analizowania danych naukowych oraz możliwości zaprezentowania własnych wyników badań podczas Sesji Kół Naukowych czy Konferencji Naukowych.

Sekcja Biologii i Ekologii Zwierząt
Sekcja  Etologii i Psychologii Zwierząt

EiPZ

Celem Sekcji jest przybliżenie Studentom zagadnień związanych z behawiorem i dobrostanem zwierząt gospodarskich, towarzyszących i egzotycznych. Członkowie Naszej Sekcji uczestniczą w badaniach, których efekty prezentują w trakcie konferencji studenckich. Dodatkowo raz w miesiącu biorą udział w wykładzie prowadzonym przez specjalistów z dziedziny etologii, hodowli lub szkolenia zwierząt.

Więcej szczegółów znajduje się na

Sekcja Genetyki i Bioinżynierii Zwierząt
Sekcja Hodowli Zwierząt Gospodarskich i Dobrostanu

Sekcja Hodowli Zwierząt zajmuje się szeroko pojętą hodowlą m.in. rozrodem, żywieniem, dobrostanem czy wykorzystaniem nowoczesnych technologii w prowadzeniu stada. Celem sekcji jest promowanie praktyk hodowlanych, które wspierają zdrowie i dobrostan zwierząt oraz prowadzenie badań nad ich genetyką (inbred, cechy dziedziczne itd.). Nie brakuje także ciekawych wykładów, związanych z tematyką koła tj. etyka w hodowli, obowiązujące prawo, technologie zarządzania stadem, monitorowanie zdrowia oraz wyjazdów. Sekcja ma na celu poszerzenie wiedzy i świadomości społecznej na temat hodowli, rolnictwa i zrównoważonego rozwoju, a także wspieranie prowadzonych badań na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt. Sekcja Hodowli Zwierząt zrzesza studentów, chcących poszerzyć swoją wiedzę jak i samych hodowców.

Więcej informacji na

Sekcja Hodowli Zwierząt Towarzyszących i Egzotycznych

HZTiE

Sekcja Hodowli Zwierząt Towarzyszących i Egzotycznych skupia się głównie na działalności związanej z chowem i hodowlą psów, kotów, gryzoni, ptaków egzotycznych, a także terrarystyką oraz zwierzętami utrzymywanymi w ogrodach zoologicznych. W 2023 roku Członkowie Sekcji uzyskali dofinansowanie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” na realizację projektu pt.  "Taste of the cat’s nature - innowacyjna mokra karma pełnoporcjowa, bazująca na całych tuszkach mysich bądź szczurzych”. Oprócz działalności naukowej związanej najczęściej z badaniami zachowania zwierząt, aspektami dobrostanu czy żywienia zwierząt, członkowie Sekcji organizują wykłady otwarte, spotkania i pokazy, zapraszając specjalistów z zakresu chowu i hodowli zwierząt towarzyszących i egzotycznych. Spotkania te cieszą się dużą popularnością, gromadząc często powyżej 100 słuchaczy. W ramach ciągłej potrzeby samokształcenia i spędzania czasu w doborowym towarzystwie, członkowie Sekcji organizują wyjazdy do hodowli zwierząt oraz ogrodów zoologicznych, także zagranicznych, a także na polskie i zagraniczne wystawy, targi i giełdy zoologiczne.

Więcej na .